Tiborcz legalább háromszor gazdagabb lehet, mint ahogy eddig tudtuk
Sokan felhördültek, amikor a papíron szinte nincstelen Matolcsy Ádám köreihez került New York egyik legfényűzőbb lakása. Azon viszont már senki nem lepődik meg, amikor a Mészáros Lőrincnél majd’ nyolcszor „szegényebb” Tiborcz István hirtelen a portfoliójához csatolja a Marriott Hotelt vagy a volt tévészékházat – a Duna-korzó más szállodái, a Szabadság tér egyéb palotái, a Svábhegy fejlesztési területei, a belgrádi irodapiac egytizede és több tőzsdei óriásvállalat mellé. Azért nem lepődik meg senki, mert érzi, hogy a kormányfő veje nem csak a neki tulajdonított 188 milliárd forint fölött rendelkezik. A Válasz Online most friss pénzügyi beszámolók alapján igazolja, hogy a reális összeg ennek legalább a triplája – Tiborcz tehát mára a három leggazdagabb magyar közé tartozhat.
Régóta írjuk és mondjuk, hogy a NER-felépítményt tartó magántőkealap-hálózatról szóló információk nélkül nem érdemes semmiféle komoly megállapítást tenni a hatalmon lévő kaszt privát vagyonáról. Az úgynevezett nemzeti nagytőkések az elmúlt években ilyen tulajdonosrejtegető magántőkealapokat alkalmaztak – kiváltandó az egykor a Fidesz által is kárhoztatott offshore-struktúrákat. Két éve összesen 120 ilyen gazdasági egységet azonosítottunk, mára azonban a Magyar Nemzeti Bank nyilvántartása szerint a kétszázat is meghaladja a magántőkealapok, illetve az ezekkel rokonítható bennfentes, zárt ingatlanalapok száma. Azt ugyan semmilyen hivatalos forrásból nem lehet kideríteni, kik a befektetői ezeknek a speciális „cégeknek”, az alapok kezelői azonban minden lezárt üzleti év után nyilatkoznak az általuk felügyelt pénzek nagyságáról. Még pontosabban: a hozzájuk tartozó alapok nettó eszközértékéről, tehát a terhek, hitelek nélküli színtiszta vagyonról.
Egy éve arról számoltunk be, hogy a Tiborcz Istvánhoz legközelebb álló magánalapok nettó eszközértéke 2023-ban körülbelül 487 milliárd forintra rúgott, és ahogy a cikkünk végén lévő gyűjtésben látható,
ez az összeg 2024-re bő 665 milliárdra hízott
– derül ki az érintett alapkezelők friss közzétételeiből. Mindeközben viszont A 100 leggazdagabb idei kiadása „csak” 188 milliárdra becsüli a kormányfő vejének vagyonát. Most akkor mennyi az annyi? Melyik számból induljunk ki? Mi a helyes eljárás: össze kellene adnunk ezt a 188 milliárdot, valamint a titokzatos alapoknál említett 665,1 milliárdot? Ennél azért bonyolultabb eljáráshoz kell folyamodnunk…
Annyit biztosan tudhatunk a gazdaglistához fűzött jegyzetekből, hogy Tiborcz István 188 milliárdját jórészt a hivatalosan is a nevén lévő BDPST Group ilyen-olyan leágazásainak összértékéből becsülték meg. A tőzsdei Tiborcz-cégek közül említik a Waberer’s International Nyrt.-t és a Gránit Bankot – de nincs szó a kiadványban a részben a Gránit Alapkezelő által menedzselt Főnix Magántőkealaphoz tartozó, főleg zöldenergia-projektekben utazó Alteo Nyrt.-ről. Ahogy arról sem szól a fáma, hogy ugyanez a Főnix áll a kormánynegyednek kiszemelt Dürer Park- és Kopaszi-irodatömbök, a szintén nemrég szerzett somogyi latifundiumok, illetve az ország legtitokzatosabb, hat Margit-szigetnyi ingatlanfejlesztése mögött. Ráadásul a Gránit Alapkezelő a Főnixen kívül más privát alapokat is irányít – például azt a Gordiuszt, amelyen a belgrádi irodapiac 10 százaléka „nyugszik”, vagy azt a Dioritot, amelynek segítségével a Gellért szállót, a Szabadság téri volt tévészékházat és nemrég a Duna-parti Marriott Hotelt is megszerezték.

Most akkor a Gránit Alapkezelő által vitt összes magántőke- és ingatlanalap mögött Tiborcz István a végső haszonhúzó? Erről szó sincs. Ugyanis ez a társaság nemcsak bennfentes, zárt alapokat kezel, hanem például azt a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alapot is, amelyben 40 ezer kisbefektető rendelkezik részesedéssel. De akkor honnan tudhatjuk, hogy mely Gránit által menedzselt alap sorolható a miniszterelnök vejéhez? Onnan, hogy az említett Főnix–Gordiusz–Diorit-egységek gyakran a BDPST-vel közösen szállnak be ilyen-olyan fejlesztési projektekbe (továbbá két kisebb alap, az Egmont és a Nivala is Tiborcz-gyanús). Tény továbbá, hogy a Főnix és a Gordiusz nevű magántőkealapokba exkluzív társként az állam is beszállt 50-50 milliárd forinttal.
Adódik persze egy újabb kérdés: csak a Gránit Alapkezelő magántőkealapjaihoz lehet köze Orbán Ráhel férjének? A Válasz Online régóta és kitartóan hangoztatja, hogy akad itt egyéb látnivaló is – de Tiborcz egyszerűen nem válaszol lapunk kérdéseire. Pedig ott vannak még az Equilor Alapkezelő Zrt. magántőkealapjai – Central European Opportunity, Central European Opportunity II., Center Building –, valamint az ugyancsak Central European néven futó ingatlanalap. Ehhez az Equilor-alközponthoz svábhegyi, tokaji, Balaton-parti luxusérdekeltségeket, fejlesztési területeket szokás sorolni, továbbá a felújítás alatt álló pesti Sofitel-szállót, a Szabadság térre néző Adria-palotát, vagy épp az arcfelismerő alkalmazást fejlesztő FaceKom Kft.-t. Az itt említett magántőkealapokban az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) szintén jelen van 50+25 milliárd forintnyi befektetéssel, továbbá a kormányzat Baross Gábor Tőkeprogramjából is „leesett” ide 28,4 milliárd.
Egy gyors összegzés: a Gránit és az Equilor alapkezelők által felügyelt bennfentes, Tiborcz-közeli alapokba mindösszesen 50+50+50+25+28,4 milliárd, azaz 203,4 milliárd forint tőkét pumpált a magyar állam – ennyit biztosan állíthatunk.
Lehetséges, hogy jóval nagyobb összegről van szó, ám az MFB legutóbbi pénzügyi kimutatásaiból már eltüntették azokat a sorokat, amelyek egyértelműsítik az efféle egyedi befektetéseket.
Az Equilorral azonban még nem ér véget a sor: Tiborcz István egyik legbizalmibb barátja és üzleti partnere, Szécsényi Bálint további alapkezelőket is a vállára vett: a Közép-Európai Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt.-t, valamint az Atlas Europe Assets Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt-t. Utóbbi egy éve létezik, és miként lapunk most kiszúrta, fél éve az a Barlai Róbert is érdekelt a tulajdonosi körében, aki Tiborcz egyik sztárigazolása: a menedzser egyszerre tisztviselősködik a Waberer’snél, az Equilor-csoportnál, a Gránit Alapkezelőnél és – lássunk csodát – az állam legfontosabb vállalatánál, az MVM-nél is.
Ezzel a számvetés végére értünk. Ahogy fent már utaltunk rá, alább pedig részletesen is bemutatjuk, mindösszesen 665,1 milliárd forint a kormányfő vejével rokonítható négy alapkezelő bennfentes alapjaiban lévő – terhek, hitelek nélküli – tiszta vagyon. Ez azonban nem mind Tiborcz István pénze, hiszen világossá tettük, hogy a sikerhez az állam 203,4 milliárdnyi befektetéssel biztosan hozzájárult – de ennél akár tetemesebb is lehet a kormányzati tőkesegély (csak az MFB-kimutatásokból eltűntek az ezt mutató konkrét sorok). Ha minden elképzelhető külső tételt levonunk tehát a 665,1 milliárdból, akkor is az a helyzet, hogy
Tiborcz Istvánnak nem 188 milliárd forintja van – ahogy A 100 leggazdagabb összeállításában írják a BDPST Group számaira hagyatkozva –, hanem inkább tripla ennyi.
És mivel Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor után már 526 milliárdnyi vagyonnal harmadiknak lehetett lenni a pénzemberek listáján, ezt a pozíciót most önhatalmúlag át is adjuk Tiborcznak.
Rezümé: A 100 leggazdagabb kiadványban Mészáros Lőrinc neve mellett 1422 milliárd forint szerepel, és ezzel majd’ nyolcszor tehetősebbnek tűnik, mint cikkünk főhőse. A felcsúti kollégához rendelt szám reálisnak tűnik, mert nála a magántőkealapos vagyont beszámították – amely, mint alább ez is látható, már önmagában 967,8 milliárdra rúg. Tiborcz Istvánnál egyelőre vékonyabban fogott a ceruza – de talán ő sem marad örökké magántőkealapok rejtekében. És ha egyszer a valóság tényleg utat tör magának, kiderül, hogy a miniszterelnökhöz legközelebb álló két gazdasági figura együtt már legalább 2000 milliárdot szedett össze magának. Úgy, hogy Mészárosnak tíz éve csak koszos 8 milliárdja volt, Tiborczot pedig nem is jegyezték a milliárdosok között.
*
A Tiborcz István holdudvarába sorolható alapkezelők által menedzselt bennfentes vagyon
1. Gránit Alapkezelő Zrt. (magántőkealapok: Főnix – 157,9 milliárd, Gordiusz – 94,1 milliárd, Diorit – 53,1 milliárd, Egmont – 19,6 milliárd, Nivala – 2,5 milliárd); az alapok nettó eszközértéke összesen 327,2 milliárd forint
2. Equilor Alapkezelő Zrt. (magántőkelapok: Central European Opportunity – 110,1 milliárd, Central European Opportunity II. – 37,5 milliárd, Center Building – 22,9 milliárd, továbbá Central European Ingatlanalap – 99,1 milliárd); az alapok nettó eszközértéke összesen 269,6 milliárd forint
3. Közép-Európai Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt. (magántőkealapok: Közép-Európai I., II., IV., VI.); az alapok nettó eszközértéke összesen 36,8 milliárd forint
4. Atlas Europe Assets Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt. (PFInvest Magántőkealap és RCP Magántőkealap); az alapok nettó eszközértéke összesen 31,5 milliárd forint
A fenti négy alapkezelő összes említett alapjának nettó eszközértéke: 665,1 milliárd forint
A Mészáros Lőrinc-stáb által kezelt magántőkealapos vagyon
1. Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. (magántőkealapok: Konzum PE – 341 milliárd, Global Alfa – 199,6 milliárd, Metis – 82,9 milliárd, Metis2 – 32,8 milliárd, Status Energy – 19,6 milliárd, Takarék – 19,1 milliárd, Opus Bridge – 11,6 milliárd, Danube – 4,1 milliárd, Opus New Way – 0,4 milliárd, továbbá Opus TM1 Ingatlanbefektetési Alap – 2,5 milliárd); az alapok nettó eszközértéke összesen 713,6 milliárd forint
2. Solus Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. (MBH Mezőgazdasági Befektetési és Fejlesztési Magántőkealap és MBH Magántőkealap); az alapok nettó eszközértéke összesen 178,2 milliárd forint
3. Status Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. (magántőkealapok: Status MPE – 18,8 milliárd, Status Next Környezetvédelmi – 13,3 milliárd, Béta – 11,8 milliárd, Ekho – 11,2 milliárd, Status Property – 10,9 milliárd, Status Food – 6 milliárd, Status Talent – 4 milliárd); az alapok nettó eszközértéke összesen 76 milliárd forint
A fenti három alapkezelő összes említett alapjának nettó eszközértéke: 967,8 milliárd forint
*
A cikkben szereplő cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta
Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>