Magyar Pétert tapsolták, Orbán Viktorra meg már alig figyeltek
EU-csúcs először Magyar Péterrel, újjáéledő Visegrád, Amerika iráni lebőgése meg a globális olajpiac Hormuz és az ukrán dróntámadások árnyékában. Milyen volt a hangulat Brüsszelben? Lesz-e Magyar–Fico-együttműködés? Mit számított el Donald Trump, amikor háborút indított? Veszélyben van-e a magyar olajellátás most, hogy már Moszkvában is finomítótetők robbannak le? A Válasz Podcast júniusi külpolitikai szerkesztőségi adásában ezekről beszél Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek a beszélgetésből:
Milyen volt az első, Magyar Péter részvételével tartott uniós csúcs hangulata?
Ablonczy Bálint: „Tapsolták, ölelgették, de Magyar Péter igyekezett kicsit lejjebb engedni a lelkesedést, és azt mondani, hogy »persze itt vagyunk, tárgyalunk, asztalnál vagyunk, de nem azt jelenti, hogy innentől kezdve mindig mindenre igent mondunk«. Ukrajna ügyében például a háttérben már elkezdődik az, amit Magyar Péter ezen a csúcson belengetett, hogy persze aláírjuk a közös nyilatkozatot, nem vétózzuk a lengyelek számára fontos európai békekeretet, együttműködünk, de vannak olyan dolgok, amik nekünk fontosak, azokban pedig ragaszkodni fogunk ahhoz, amit gondolunk.”
Magyari Péter: „Saját állítása szerint, miután megtapsolták a többiek örömükben, hogy nem Orbán Viktor ül az asztaluknál, akkor azt mondta, hogy hát »ha négy év múlva én leszek itt a legnépszerűtlenebb ember a teremben, de hazahozok minden pénzt Magyarországra, akkor én már jól vagyok«.” (…) Az a gyengeség, amit végül is az Európai Unió eddig mutatott azáltal, hogy nem lehetett nagyon fontos következtetéseket az összes tagállam nevében kiadni, most megszűnt. Ez az önérzetben, a helyzet értékelésében hatalmas megkönnyebbülés, még akkor is, ha látja mindenki, hogy iszonyatosan sok nyitott vita marad.”
Kit mozgatott meg a csúcs alatt Brüsszelben haknizó Orbán Viktor?
Magyari Péter: „A magyar újságírókat nagyon érdekelte, de a csúcs menetéhez semmi köze nem volt a fellépésének. (…) Bécs utcáin néhány nappal később, a Szabadságpárt 70. születésnapi utcai buliján, még azért elhangzott a »Viktor-Viktor!« skandálás, de úgy tűnt, hogy Orbán már inkább a közelmúlt embere, mintsem egy aktuálisan érdekes politikus.”
Újjáéled-e a visegrádi együttműködés a héten Gödöllőn tartott V4-csúcs után?
Ablonczy Bálint: „Nem született nagy projektbejelentés, nem írtak alá nagyívű egyezményeket, de egyáltalán az, hogy ezek az emberek elkezdenek beszélni, és kijelölik azt, hogy miről fognak beszélni – az nagyon fontos előrelépés. Bár ide kívánkozik egy negatív lábjegyzet. Szó volt arról, hogy majd a Beneš-dekrétumokról az uniós, aztán a visegrádi csúcs mentén fog majd tárgyalni Magyar Péter Robert Ficóval. Ám semmi ilyesmi nem történt. Láthatóan Robert Fico ezt az egészet lepattintotta magáról, és azt mondta, hogy ezt bilaterális tárgyalásokon fogják felhozni. Van egy olyan érzésem, hogy ez a diplomáciai soha napján kiskedden. A magyar politikának lesz egy komoly feladata abban, hogy nagyon erőseket mondott – hiszen a téma nagyon élő és fájó a felvidéki magyar közösség számára –, és ki kell találni, hogy hogyan fogjuk ezt az újjáépíteni szánt visegrádi négyek mátrixába valahogy beilleszteni. Mert be kell illeszteni.”
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

