A titkos pénzeiről kérdeztük Tiborcz Istvánt – nem válaszol, nem cáfol semmit – Válasz Online
 

A titkos pénzeiről kérdeztük Tiborcz Istvánt – nem válaszol, nem cáfol semmit

Bódis András
Bódis András
| 2025.07.14. | sztori

Az elmúlt hónapok legaktívabb luxusingatlanpiaci szereplője egyértelműen a miniszterelnök vejéhez köthető magántőkealap-hálózat volt. Mivel közel 700 milliárd forintnyi érték van az általunk azonosított 17 titkos pénzeszsákban, színvallásra kértük Tiborcz Istvánt: mondja meg, pontosan mely privát alapok tartoznak hozzá. Válasz helyett lényegében „elhajtotta” lapunkat. Pedig a kérdésünk indokolt, hiszen a kormány a választásokig történelmi léptékű ingatlaneladásra készül – éppen Tiborcz belpesti vadászterületén. Árulnak több minisztériumi főhadiszállást, a teljes NAV-tömböt és az államkincstári Lechner-épületet is.

hirdetes

Ahogy egy Facebook-posztban nemrég jeleztük: múlt kedden 18 pontos kérdéssort küldtünk Tiborcz Istvánnak. Elsőként a New Yorkba költözésüket firtattuk, mindezt még szerdán nyilvánosságra is hoztuk, mert levelünk elküldése után nem válasz érkezett, hanem elővágás: Orbán Ráhel az Instagramon jelentette be, mérlegelik, hogy az Egyesült Államokba települjenek néhány hónapra (praktikusan a magyarországi választási időszakban). Később a férj ugyancsak hozzászólt a sztorihoz: LinkedIn-felületén azzal nyugtatta a piacokat, hogy „amennyiben a következő időszakban megosztva tölteném az időmet az Egyesült Államok és Budapest között”, a BDPST Group akkor is zavartalanul működne. Noha a házaspár bizonytalankodva írt a költözésről, lapunk információi szerint a kérdés lényegében már eldőlt: a gyerekek hivatalos iskolaügyeit (kiiratkozás innen, beiratkozás odaát) már hetekkel ezelőtt véglegesítették.

Miről szólt a Válasz Online többi 17, Tiborcznak küldött kérdése? Itt is egy előtörténettel kell kezdenünk. Két hete hosszú cikkben igazoltuk, hogy a miniszterelnök veje legalább háromszor gazdagabb lehet, mint ahogy a legfrissebb gazdaglistán írják a BDPST Group számaira hagyatkozva. Tehát

nem 188 milliárdja van, hanem inkább tripla ennyi.

Hiszen a hozzá köthető magántőkealapok nettó eszközértéke (hitelek nélküli tiszta vagyona) eleve 666,7 milliárd forint. Ez nem jelenti azt, hogy Tiborcz István neve mellé 188+666,7 milliárdos összértéket kellene feljegyeznünk, hiszen a magántőkelapos tétel egy részét (legalább 203,4 milliárdot) a magyar állam pumpálta bele ezekbe a titkos pénzeszsákokba. A magántőkealapokban lévő közpénzmentes forintok viszont erősen Tiborcz-gyanúsak – és mivel Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor után már 526 milliárdnyi vagyontömeggel harmadiknak lehetett lenni a pénzemberek lajstromán, alighanem kijárna a bronz a miniszterelnökhöz legközelebb álló NER-figurának.

Összeállításunkra közleményben reagált az üzletember sajátjaként elismert BDPST Group. Azt írták, „a különböző alapkezelők által kezelt magántőkealapok vagyonát önkényesen hozzászámolni Tiborcz István vagyonához hatalmas és szándékolt csúsztatás”. Ezt olvasva arra kértük az érintettet, adjon egyértelmű választ az alábbi 17 kérdésre. Pontosabban: ezek elé odabiggyesztettük még az amerikai kiköltözős témát, amelyről fent írtunk. Illetve külön emlékeztettük Tiborczot, hogy bár a hatályos magyar jogszabályok lehetővé teszik a magántőkealapok tényleges haszonhúzóinak titokban tartását, akkor tudja hitelesen cáfolni korábbi cikkünk bármely állítását, ha maga áll elő a teljes igazsággal. Ezt segítendő megkérdeztük hát tőle:

Az utolsó kérdést az indokolta, hogy idén létrehoztak egy Petrolina Magántőkealap nevű új egységet, amelynek tavaly nyilván még nem lehetett vagyona – így a 666,7 milliárd forintos eszközérték-számításunkban sem szerepelt –, illetve több pletykát hallottunk arról, hogy további titkos alapok is tartozhatnak még a Tiborcz-körhöz. A BDPST sajtófelelőse sms-ben jelezte, hogy vették a megkeresésünket, jelentkeznek majd a válaszokkal. Ehhez képest végül ezzel a szöveggel hajtottak el bennünket: „Tiszteletben tartjuk a sajtó munkáját, ugyanakkor a BDPST Groupról rendszeresen megjelenő, véleményünk szerint elfogult, a valóságot sokszor nélkülöző vagy torzító tartalmai és megnyilvánulásai alapján nem kívánunk reagálni a kérdéseire. Megértését köszönjük.”

Mivel ilyen reakció már korábban is érkezett a vállalattól, lassan el kell könyvelnünk: Tiborcz István mindenképp el akarja kerülni, hogy kiderüljön, a közel kétszáz bennfentes magyarországi magántőke- és ingatlanalap közül melyekhez van köze haszonhúzóként. A HVG ugyan arra jutott, Magyarországra is érvényes uniós kötelezettség, hogy nyilvánossá kell tenni a magántőkealapok tulajdonosi viszonyait – ám ennek határideje 2026. július 1., tehát csak a választások után van esély a tisztánlátásra.

Miért vagyunk biztosak abban, hogy jó helyre címeztük a 17 kérdést? A Válasz Online-nak piaci szereplők egyértelművé tették:

a fenti magántőke- és ingatlanalapok közül több is birtokol olyan vállalatokat, amelyekben a tényleges munkát a BDPST stábja végzi,

és ezt emailekkel is igazolták. Mindemellett néhány egyéb tény:

1. Tiborcz István cégcsoportja tavaly bejelentette, hogy nyitnak az agrárium felé, de a valóságban nem a BDPST, hanem önállóan a Főnix Magántőkealap projektcége szerezte meg az olasz Benetton família somogyi latifundiumát és vadászkastélyát – majd a környékbeli földeket Orbán Ráhel és anyósa vásárolta fel

2. Több olyan szállodaérdekeltség is van, amelyet a BDPST a sajátjaként emleget, noha az üzemeltető vagy tulajdonoscégekben a fenti magántőkealapoknak is van üzletrészük. A felújítás alatt álló Gellért esetében a Dioritról van szó, a Vörösmarty térre „benéző” Dorothea Hotelnél a Főnix és a Finanova magántőkealapokról. A nemrég megvett Marriott szálló ugyancsak a BDPST és a Diorit közös portfoliójába került, a Szabadság téri volt tévészékház csak a Diorité lett, a megújuló Sofitel pedig hivatalosan a Central European Opportunity Magántőkealapé – de Tiborcz István mégis saját projektjeként beszél róla. A Sofitel-beruházást egyébként nagyon akarják odafönt, az állami Eximbank a napokban 163 millió eurós (65 milliárd forintos) óriáshitellel „tolta meg” az építkezést. A szántódi BalaLand Resort mögött a Central European Opportunity II. Magántőkealap látszik tulajdonosként, viszont nyilván nem véletlen, hogy Orbán Ráhel itt is nyitott bababoltot.

BDPST-logó a Gellért szálló felújításán 2025. július 7-én (fotó: Válasz Online/Vörös Szabolcs)

3. Bár a fenti 17 magántőkealapot irányító alapkezelők figyelnek arra, hogy a valós tulajdonosokat jól takarják, néha azonban így is „kivillan” a rögvalóság. Az Alteo Nyrt.-ben például a Főnix Magántőkealap rendelkezik részesedéssel, mégis a BDPST büszkélkedik saját felületén a megújulóenergia-termelésben érdekelt tőzsdei vállalattal. Továbbá számos olyan – magántőkealapok által létrehozott, megvett – projektcéget találtunk, ahol az ügyvédi munkát nem az alapkezelők saját jogászcsapata, hanem a Tiborcz Istvánnal régóta szimbiózisban működő Hamar Endre, illetve Nagy Zsuzsa Klaudia látja el.

Miért van különös aktualitása mindennek? Mint az előbbiekből már kiderült, az elmúlt hónapok legaktívabb luxusingatlanpiaci szereplője egyértelműen a miniszterelnök vejéhez köthető magántőkealap-hálózat volt. Ráadásul

a kormány, még a választások előtt, történelmi léptékű ingatlaneladásra készül – éppen Tiborcz belpesti vadászterületén.

Konkrétan: a Sofitel és a Dorothea Hotel, a Szabadság tér és a Kossuth tér vonzáskörzetében. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. honlapjára nemrég feltöltött, ósdi tördelésű, csak magyar nyelvű prospektus szerint már árverezik, illetve hamarosan meghirdetik eladásra a Belügyminisztérium épületét a Lánchídnál, az Alpár Ignác tervei alapján készült volt pénzügyminisztériumi főhadiszállást a József nádor téren, a Miniszterelnöki Kabinetiroda egykori bázisát a Garibaldi utcában, az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma hajlékát az Arany János utcában, az adóhatóság teljes tömbjét (Széchenyi rakpart 5., 6., Akadémia utca 10., 12.), valamint például a Magyar Államkincstár Lechner Ödön által tervezett, Zsolnay cseréppel fedett Hold utcai palotáját. Mindez nyilván nem független attól, hogy a kormányzat épp új irodatömbökbe költözik (melynek kedvezményezettje szintén a Tiborcz-kör) – vagyis a korábbi állami paloták részben felszabadulnak.

A Magyar Államkincstár szecessziós épülete a budapesti Hold utcában 2021. április 24-én (fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László)

Forrásaink arra számítanak, hogy Orbán Viktor veje aktívan beszállhat az új privatizációs folyamatba is – akár a BDPST Grouppal, vagy még valószínűbb, hogy a fenti magántőkealapok felhasználásával. Korábban arra is volt példa, hogy először egy közbeiktatott milliárdos – Jellinek Dániel – jelent meg a magánosított ingatlanok új tulajdonosaként, majd hirtelen „átszálltak” a portékák Tiborczékra.

Egy biztos: érdemes lesz figyelni az érintettek kezeit.


Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

#Belváros#ingatlan#luxus#magántőkealapok#minisztériumok#NER#Tiborcz István