Érik az újabb ütközés: Brüsszel betiltaná az orosz energiát – megszereztük a tervet – Válasz Online
 

Érik az újabb ütközés: Brüsszel betiltaná az orosz energiát – megszereztük a tervet

Magyari Péter
Magyari Péter
| 2025.05.06. | Gyorshír

A magyar kormány és az EU-s intézmények között súlyos viták jöhetnek nyár elején, mert az Európai Bizottság konkrét menetrendet írna elő az orosz gáz, urán és olaj teljes kitiltására. A Válasz Online már a bejelentés előtt megszerezte a brüsszeli tervezetet. A magyar kormány ezt nagyon ellenzi, Várhelyi Olivér uniós biztos már hétfőn igyekezett elejét venni a terv bejelentésének.

hirdetes

Kedden délután fél négykor jelenti be az Európai Bizottság energetikai biztosa, hogy milyen ütemtervet javasol a brüsszeli testület az orosz energiahordozók teljes kitiltására az EU-ból. A javaslat egyelőre csak a tervezett intézkedéseket és azok határidejét tartalmazza, konkrét törvényjavaslat egy hónapon belül várható, amit utána még a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk.

A tagállamok közül Magyarország ellenzi leghangosabban a tervet. Brüsszelben egyes diplomaták attól tartanak, hogy éppen az új bizottsági javaslatokra hivatkozva vétózhatja meg az Orbán-kormány az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását, amit félévente a tagállamoknak egyhangúan jóvá kell hagyniuk. Hétfőn, a terv bejelentése előtti napon Várhelyi Olivér magyar biztos a Politico értesülése szerint megpróbálta levetetni a napirendről a tervről szóló szavazást, amit kedd délre terveztek a biztosok. Brüsszeli forrásaink szerint ennek ellenére a biztosok elfogadják a menetrendet.

Frissítés: az alábbiakban leírt formában valóban jóváhagyták, és 15:35-kor be is jelentették.

A terv részletei eljutottak a Válasz Online-hoz. A javaslat ezek szerint a következő pontokból áll:

A hosszútávú gázszerződéseket eddig is meg kellett mutatni, de az új intézkedés nyomán minden orosz gáz megvásárlását jelenteni kell, és a konkrétan teljesülő üzleteket a vámolással párhuzamosan szintén be kell jelenteni. Eddig a jelentési kötelezettség csak a szerződésekben rögzített mennyiségre és a szerződés idejére vonatkozott, hogy ki a vevő, azt nem kellett a Bizottsággal közölni. A mostani terv szerint ezt is tudatni kell az EU-s intézménnyel. 

hirdetés

Magyarországon ez a kötelezettség azokat a cégeket érintheti, amelyek Szerbia felől, a Török Áramlaton keresztül a spot piacon (alkalmi üzletek alapján) vásárolnak mostanában gázt, az MVM és a Gazprom hosszútávú szerződésén kívül. Ez idén lett igazán nagy üzlet, miután leállt a Szlovákiába irányuló ukrán tranzit, és Szlovákia is részben Magyarország felől kényszerül gázt vásárolni. Ennek jelentőségéről itt írtunk korábban. A Bizottság számítása szerint az EU-ba érkező orosz gáz mintegy harmada érkezik spot piaci szerződések szerint. A Bizottság terve szerint a szerződések továbbra sem lennének nyilvánosak, de az EU tudna arról, hogy mely cégek keresnek az orosz gázon. 

2025 vége a határidő. Ez leginkább Magyarországot és Szlovákiát érinti, a legtöbb orosz gázt vásárló tagállamokat. 

A Bizottság csak a már érvényben lévő hosszú távú szerződések fenntartását engedné meg idén év végétől. A most éppen virágzó balkáni üzletektől eltiltaná a magyar energiakereskedőket is, 2025 végétől új alkalmi szerződéseket nem lehetne kötni az oroszokkal. Ez a magyar állami MVM-et is érintené, itt írtunk korábban erről. Nyugat-Európában az orosz LNG-szállításokat is érintené ez a tilalom, itt főleg belga, francia és spanyol kereskedők érintettek. 

Ez különösen a magyar állami MVM-et érintené súlyosan, amely évi 4,5 milliárd köbméter gáz vásárlására szerződött le 2036-ig a Gazprommal (ez a magyar éves földgázigény fele).

A bizottsági terv alapján 2028-tól egyáltalán nem lehetne orosz gázt vásárolni az EU-ban. 

A Bizottság azt akarja, hogy az EU-ban működő orosz rendszerű atomerőművek álljanak át nem orosz üzemanyagra. Ez közvetlenül érinti a paksi atomerőművet is. A Bizottság eltiltaná új szerződések kötésétől a tagállamokat, illetve 2025-ig tervet kell kidolgozni az orosz üzemanyag pótlására. Itt az USA kormánya már kopogtat, többek között Budapesten is. Az amerikaiak a Westinghouse nevű céget ajánlják, amely már kísérletezik orosz típusú erőművek ellátásával. Justin Friedman atomenergiával foglalkozó különmegbízott március végén személyesen ajánlotta a magyar kormány figyelmébe a Westinghouse termékét, és azóta Magyar Levente államtitkár Washingtonban is tárgyalt erről. 

A Bizottságnak ez a javaslata a Mol-t érinti leginkább. A magyarországi vállalat a százhalombattai és a pozsonyi finomítóját is jórészt orosz olajjal működteti. Az EU-ba 2023 eleje óta már csak vezetéken keresztül lehet orosz olajat importálni, a kereskedés mostanra csak a Barátság vezeték déli ágán, Szlovákia és Magyarország irányába megy. Ha 2028-tól ez a lehetőség megszűnne, akkor a Mol finomítóit egyrészt át kell állítani más típusú olajra, ami jelentős költséget jelent, másrészt meg kell állapodnia a Mol-nak a horvát állammal, az Adria felőli beszállításról. Ennek komoly anyagi következményei lehetnek, továbbá az ottani vezeték bővítésére is szükség lenne.

hirdetes

Hasonló javaslatokat a magyar kormány eddig mindig határozottan elutasított, és Szlovákiában a Fico-kormány is ellenzi az orosz energiaimport betiltását. A Bizottság azonban bízhat abban, hogy a Trump-kormány támogatja majd a tervezett intézkedéseket, mert annak nyomán a nukleáris fűtőanyag és az LNG esetében is új piacokat szerezhet vállalatainak. 

Ha a keddre tervezett bejelentések nyomán megy tovább a Bizottság, és ezeket a javaslatokat immár törvénytervezetté kidolgozva viszi a tagállamok elé, akkor rendkívül éles, új viták kezdődhetnek a magyar kormány és a tagállamok többsége között. Ez új szintje lesz az eddig is éles konfliktusoknak. 


Nyitókép: Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió tagországai állam- és kormányfőinek tanácskozására érkezik Brüsszelben 2023. június 29-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Ezt az interjút nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

#energia#EU#Európai Bizottság#földgáz#háború#MOL#MVM#olaj#Oroszország#paksi atomerőmű#szankció#urán#vétó