Mégsem rúgják ki az oktatókat a Károlin, visszakozik az egyetem vezetése – Válasz Online
 

Mégsem rúgják ki az oktatókat a Károlin, visszakozik az egyetem vezetése

Sashegyi Zsófia
Sashegyi Zsófia
| 2025.05.02. | Gyorshír

Hétfőn a Válasz Online elsőként számolt be arról, hogy a Károli Gáspár Református Egyetemen szóban már egy sor bölcsészoktatónak felmondtak, s a bölcsészképzést leépítik, ami felháborítja a hallgatókat. Amint megtudtuk: kedden az egyetem vezetése engedett a hallgatóknak és immár visszakozik. Az aznap tartott fórumon azt ígérték, nem lesznek kirúgások, és a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet művészettörténet specializációját sem darálják be. Elismerték azt is, hogy a hallgatókkal rosszul kommunikáltak, de az oktatóktól a jelek szerint több diszkréciót vártak volna el.

hirdetes

Nem tette tiszteletét Trócsányi László azon a keddi hallgatói fórumon, amely fordulatot hozott a Károli bölcsészképzése körüli egyetemi botrányban. A rektort az oktatási rektorhelyettes, Szuchy Róbert képviselte, s jelen volt Szabó Katalin Zsuzsanna oktatási igazgató, a bölcsészkar dékánja, Csoma Mózes, Csáki-Hatalovics Gyula Balázs kancellár, Molnár Zoltán rektori hivatalvezető és Takács Szabolcs oktatási dékánhelyettes. A hallgatók kérdéseit a KRE BTK Hallgatói Önkormányzatának elnöke, a beszélgetést moderáló Farkas Gábor tette fel.

A rektori hivatalvezető, Molnár Zoltán rögtön az első, oktatókra vonatkozó kérdésre adott válaszában kijelentette, hogy az egyetem nem tervez senkit kirúgni, munkaszerződést nem fognak módosítani, a jelenlegi oktatókkal folytatják a munkát. A magyar alapszakon tanuló huszonhat hallgató is megnyugodhatott, Szabó Katalin Zsuzsanna oktatási igazgató megígérte, a művelődéstudomány és a kreatív írás specializáció is elindul a következő tanévben, ahogy a hallgatók szeretnék.

A fórumon ismertették a megszüntetendő bölcsészképzésekben érintett hallgatók között végzett igényfelmérés eredményét, amelyből kiderült,

88%-kuk a Károlin szeretné befejezni tanulmányait,

mindössze öt hallgató folytatná a Pázmányon és ketten mennének bele abba a kompromisszumba, hogy pázmányos vendéghallgatóként, de károlis diplomáért dolgoznak a képzés végéig. A hallgatóknak május 28-ig kell majd hivatalos döntést hozniuk arról, hogy a következő tanévtől ténylegesen melyik konstrukcióban kívánják folytatni tanulmányaikat. Ha azonban az első pontban tett ígéretet betartja az egyetem és megtartja státuszukban az oktatókat, elvileg semmi oka nem lesz arra, hogy kiszervezze hallgatóit egy másik intézmény szárnyai alá.

Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettes szürreálisnak nevezte az oktatók állítását, akik hétfőn megjelent cikkünkben arról számoltak be, hogy szóban közölték velük, hogy augusztus 31-el felmondanak nekik. „Szóban nem lehet felmondani” – fogalmazott az oktatási rektorhelyettes, aki hozzátette, miért nem őt kérdezték az oktatók, ő megnyugtatta volna őket. Szuchy Róbert azzal nyugtatta a hallgatókat: nem arról van szó, hogy át akarják lökdösni őket a Pázmányra; aki elkezdte, be is fejezheti a Károlin a tanulmányait.

hirdetes

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem hétfőn ugyanakkor együttműködési megállapodást kötött, a képzések racionalizálását közösen, társintézményekként folytatják le. Ez is azt bizonyítja, hogy hétfői cikkünk feltételezése megállja a helyét, a két egyetemen folyó képzés párhuzamosságainak megszüntetése az esetleges összeolvadásra készíthet fel. A KRE és a PPKE kedden megegyező szövegű közleményt adott ki, amely szerint

a két egyetem elsődleges célként kezeli, hogy az alacsony jelentkezői létszámok ellenére is meg kell őrizni a hagyományos bölcsész szakok egyházi felsőoktatási intézményben történő hallgatásának lehetőségét. 

Szuchy Róbert a HÖK által rendezett fórumon egyfelől arra biztatta a hallgatókat, hogy éljenek az Erasmus kínálta lehetőséggel, másfelől azt javasolta, hogy fejezzék be időben a tanulmányaikat. Amikor valaki arról kérdezte, hogyan fejezi be a tanulmányait az, aki él az ösztöndíj kínálta lehetőséggel és egy-egy szemesztert külföldön tölt, ha mire visszatér, nem lesz alatta évfolyam, az oktatási rektorhelyettes kijelentette: „Az egyetem megfelelő felkészültségű és akkreditációjú oktatókat biztosít. Ha három hallgatónak, akkor három hallgatónak.” A hallgatói fórum napján nyilvánosságra hozott, a bölcsészképzések fenntartásáért megkötött együttműködési megállapodás ennek némileg ellentmondva úgy fogalmaz, hogy a képzési időt valamilyen okból túllépő hallgatók számára a Pázmány Péter Katolikus Egyetem „biztosítja a szükséges tantárgyak vendéghallgatói jogviszonyban történő teljesítésének a lehetőségét a saját képzésein”.

A hallgatói fórumon egy elsőéves szabadbölcsész jelezte: a Károlit több társával együtt a vallástudomány és a művészettörténet specializáció miatt választotta, ehhez képest emailt kaptak arról decemberben, hogy kötelező a filozófia specializációt választaniuk. Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettes szerint az email csak félreértés lehet, nem hiszi, hogy ultimátumot akartak volna adni a hallgatóknak. Megígérte, hogy ki fogja vizsgálni az ügyet, új kérdőívet fognak küldeni, és ha van ésszerű hallgatói létszám, akkor intézkedni fognak. „Ésszerű” hallgatói létszám azonban aligha lesz, mivel a történtek után az érintett hallgatók fele kiiratkozott. A kancellár azonban jelezte, hogy a Fenntartói Testülettől kivételképzési lehetőséget kértek, így lehetséges lesz 20 főnél alacsonyabb létszámú specializációk indítása is. Szabó Katalin Zsuzsanna oktatási igazgató megígérte, hogy a művészettörténetet is visszaemelik az első helyen választható specializációk közé. Így, amennyiben a kar és az egyetem kiáll a hallgatóiért és élnek a kivételképzési lehetőséggel, mégsem tűnik el a művészettörténet-képzés a Károliról.  

Nem kellett volna előbb megkérdezni, mire van igény, és utána megszüntetni, amire nincs?

– tette fel a kérdést egy hallgató, mire a kancellár, Csáki-Hatalovics Gyula Balázs elismerte, a kérdezőnek igaza van, de az egyetem nem bírja kifizetni a számlákat, így muszáj volt döntést hozni. Ellentmondásosak voltak a vezetői reakciók arra a kérdésre is, amelyet egy másodéves filozófia-művészettörténet specializációs szabadbölcsész tett fel, hogy tudniillik maradnak-e az eddigi oktatóik, de Molnár Zoltán rektori hivatalvezető kerek perec igennel felelt és hozzáfűzte: az egyetemen nem fog múlni, hogy ugyanazok az oktatók maradjanak.

A hallgatók számonkérték az egyetemi vezetőket oktatóik megfelelő tájékoztatásának hiánya miatt is és a hallgatói fórumon elhangzottakról hivatalos közlemény kiadását indítványozták, de Szuchy Róbert az előző napon a Pázmánnyal megkötött megállapodásról kiadott közleményre hivatkozva kitért ezelől.

hirdetés

Molnár Zoltán rektori hivatalvezető ugyanakkor elismerte, hogy a hallgatók tájékoztatásának elmulasztása hiba volt. Amikor az egyik felszólaló felhozta, hogy az oktatóktól tudták meg, hogy szóban már elbocsátották őket, a rektori hivatalvezető úgy fogalmazott, lényegtelen, ki mit mondott, mert nem történt munkajogi intézkedés.

Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettes az oktatók felelőtlenségének nevezte, hogy ezek a hírek kiszivárogtak, szerinte egy professzionális oktatónak el kell tudnia különíteni az érzéseit, és nem szabad azokat rázúdítania a hallgatókra. Egy hallgató felszólalásában jelezte: az oktatói nem zúdították rájuk érzelmi problémáikat, pusztán azt mondták el nekik, hogy nem fognak szeptembertől tanítani.

Arra a kérdésre, bocsánatot fognak-e kérni az érintett oktatóktól, a bölcsészkar dékánja, Csoma Mózes kitérő választ adott.

Arról beszélt, hogy a kivezetések miatt csökken a hallgatók száma, így nem lesz meg minden oktatónak a kötelező óraszáma. Van, akinek a munkájára igényt tartanak a Pázmányon, de akad olyan is, aki nyugdíjba megy. Elmondásuk szerint arra fognak törekedni, hogy a Károlin főállású oktatók maradjanak. A hallgatók azon kérdésükre, kivizsgálják-e azt, pontosan ki és mit mondott az oktatóknak a munkaviszonyuk várható megszüntetéséről, nem kaptak választ.

Az utolsó felszólalók közt valaki köszönetet mondott az egyetem vezetőségének, hogy ilyen jó oktatókat hozott össze, akik mentorként állnak a hallgatók mögött, másikuk pedig azt mondta el: büszke a hallgatótársaira, hogy hónapok óta küzdenek képzéseik megmentéséért. Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettes erre úgy reagált: ő is büszke a hallgatókra, hiszen egy bölcsész dolga, hogy kérdezzen. Utalt arra is: bízik benne, hogy a sajtó nem mulasztja el közölni, hogy ez egy jó hangulatú beszélgetés volt.


Nyitókép: A Károli Gáspár Református Egyetem tanévnyitó ünnepsége 2024-ben (fotó: MTI)

Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

#bölcsész képzés#együttműködés#elbocsátások#Károli Gáspár Református Egyetem#művészettörténet#Pázmány Péter Katolikus Egyetem