Romsics Ignác: „Túlment a hatalom a még elfogadható mértéken”
Rég nem látott kormányzati támadássorozat tanúi vagyunk az utóbbi hónapokban a tudomány, különösen pedig a humántudományok és a Magyar Tudományos Akadémia ellen. Mi lehet ennek az oka? Romsics Ignác történészprofesszort, akadémikus a HetiVálasz friss adásában választ ad erre is, de a különleges rendszerváltás esélyéről is kifejti véleményét. Merthogy szerinte arra most, Magyar Péter megjelenésével úgy látszik, van esély. Kérdeznek: Ablonczy Bálint és Stumpf András.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek a műsorból:
Noha eddig a magyar rendszerváltások a nemzetközi helyzet következményei voltak, most úgy fest, megtörténhet a rendszerváltás belülről is – mutat rá a különleges helyzetre Romsics Ignác. A történészprofesszor (a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja) szerint a Fidesz-hatalom egyszerűen túlment az elfogadható mértéken, s ahogy az EU is jó sok idő után elégelte meg az elfogadhatatlan határátlépéseket, a magyar tudományos élettel is ugyanez történt. Ennek köszönhető szerinte, hogy a korábbi konstruktív hozzáállás után a Magyar Tudományos Akadémia vezetése is határozottabban foglal állást a kormányzati tervek ellen.
De mi értelme van egyáltalán annak a rég nem látott támadássorozatnak, amelyet az MTA szenved el a kormány kegyeltjeitől az elmúlt két hónapban? Romsics szerint ebben az akadémiai ingatlanok megszerzésének vágya éppúgy szerepet játszik, mint a személyes sértődés – akadémikusok ugyanis még májusban jelezték, hogy a poloskázó miniszterelnököt vélhetőleg nem mindenki látná szívesen a 200 éves intézmény ünnepi közgyűlésén.
Romsics Ignáccal persze legújabb, Kosáry Domokosról szóló könyvéről is beszélgettünk – a történész szerint a mai helyzet és a vádak a tudományos akadémiával szemben kísértetiesen emlékeztetnek azokra, amelyeket 1990 után, Kosáry elnöksége alatt kellett elszenvednie az intézménynek. Olyan azonban nemhogy 1990-ben, de a kommunizmus alatt, sőt, a középkor óta nem volt, ami ma bevett gyakorlat Magyarországon: hogy egyetemek vezetését élethosszig kinevezett politikai komisszárok kezébe tegyék le.
Magyar Péter ezirányú terveiről konkrétumot Romsics sem hallott, ám meggyőződése, hogy a Tisza demokratikus irányba vinné az országot a mai autokratikus berendezkedésből.
Részletek a HetiVálasz friss adásában.
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>