Ellenzékváltás: 66 nyerhető körzetből 18 lett csak Gyurcsányéké

·2021.10.01

Az éjjel zárult egyéni előválasztás eredménye, hogy a 2010 előtti időszakot kiszolgáló és/vagy magasztaló „óbaloldali” – DK-s és ősszocialista – jelölteket 60:46-ra legyőzték az új politikai generációhoz tartozók. Sőt: ha az ellenzék által jövőre a Fidesszel szemben valóban nyerhetőnek tűnő egyéni választókerületeket vesszük alapul, azoknak csupán 27 százaléka lett az „óbaloldal” magját jelentő Demokratikus Koalícióé. Noha a gyurcsányi örökséget mindenestül vállaló Dobrev Klára 35 százalékkal nyert a kormányfőjelölti meccsen, a meglepetésember Márki-Zay Péteren kívül minden induló vesztese valamelyest annak a mérkőzésnek. Elemzés.

Az előválasztás hajrájában sajátos szempontot választottunk az indulók mezőnyének áttekintéséhez. Azt vizsgáltuk: van-e esély az ellenzékváltásra, tehát érdemben más-e ez az új jelölti gárda, mint a 2010 előtti MSZP–SZDSZ-kormánycsapat. Vagy az egész szavazási műsor csak azt szolgálja, hogy Gyurcsány Ferenc klubja meg a régi szocialista pártfunkcionáriusok átmentsék magukat a jövőbe? Másképpen: vissza lehet-e szorítani az őszödi múlttal, illetve számos korrupciós történettel terhelt „óbaloldalt” a most zajló előválasztáson, ahogy a Momentum, a Jobbik, az LMP, Márki-Zay Péter és talán Karácsony Gergely is szeretné hinni?

Azzal, hogy megszületett az előválasztási végeredmény, végre a fenti kérdésekre is lehet érzelemmentes, számokra alapozott válaszokat adni. Ahogy az alábbi összeállításban látható, először öt csoportra osztottuk a 106 választókerületet. Az első kategóriába azt a 15 egyéni körzetet soroltuk, ahol 2022-ben papírforma szerint mindenképp győznie „kell” az ellenzéknek, hiszen négy évvel korábban is nyert. A második pontban az a 23 térség szerepel, ahol jövő tavasszal sikerben reménykedhet az egyesült ellenzék, mert 2018-ban 45 százalék alatti eredménnyel lett első a Fidesz-jelölt. Harmadikként azt a 21 helyet gyűjtöttük csokorba, ahol matematikai esélye biztosan van a „Stop Orbán!”-koalíciónak, hisz’ a kormánypárti induló legutóbb „csak” 45 és 50 százalék közötti teljesítménnyel győzött. Negyedikként azt a 20 zónát azonosítottuk, ahol nem tűnik esélyesnek az ellenzék, mert 2018-ban a fideszes aspiráns viszonylag simán, 50 és 53 százalék közötti voksmennyiséggel nyert. Az ötödik, s egyben a legnagyobb csoportunk 27 helyszínt tartalmaz; azokat, amelyekben csodaszámba menne a jövő tavaszi ellenzéki győzelem, hiszen 2018-ban a Fidesz-jelölt 53 százaléknál is több szavazatot gyűjtött.

Mindebből a felosztásból az is következik, hogy az első három kategóriába tartozó 59 választókerülettel érdemes igazán foglalkozni, hiszen a többiben úgyis – szinte „automatikusan” – a Fidesz-jelölt fog győzni. Ezt az állítást annyiban korrigáljuk, hogy még a negyedik pontba sorolt körzetek között is látszik hét olyan, amelyben nem mernénk előre kihirdetni a 2022-es eredményt – egyszerűen azért, mert az ellenzék helyben beágyazott, országosan ismert jelölteket „termelt ki” magából a mostani előválasztáson. Ez a hét plusz körzet: a Márki-Zay Péter által uralt csongrádi terület (Hódmezővásárhely), a somogyi Jobbik-különítményhez, Potocskáné Kőrösi Anitához, Steinmetz Ádámhoz és Ander Balázshoz tartozó helyek (Siófok, Marcali, Barcs), a szocialista Harangozó Tamás és Korózs Lajos körzetei (Szekszárd, Hatvan), valamint az LMP-s Schmuck Erzsébet-féle harcmező (Nagykáta).

Ezekkel együtt tehát mindösszesen 66 olyan választókerület látszik ma, ahol az ellenzékieknek van némi esélyük labdába rúgni a következő országgyűlési erőpróbán. A jelölteket alább mind besoroltunk az „újgenerációs” és az „óbaloldali” kategóriákba. A DK-s előválasztási győzteseket rögtön az utóbbihoz rendeztük, hiszen az egész párt a 2004–2009-es Gyurcsány-korszak névadóját követi, bevallottan az ő hatalmi céljait szolgálja. Ugyancsak „óbaloldaliként” könyveltük el azon MSZP-seket, akik 2010 előtt aktív részesei voltak az akkori – súlyos politikai bukásba torkolló – berendezkedésnek. Mindazon mostani nyertesek viszont, akik nem rokoníthatók közvetlenül az Orbán Viktor előtti félmúlttal, az „újgenerációsok” közé kerültek – még akkor is, ha netán MSZP–Párbeszéd-mezt húztak magukra.

És akkor főbb megállapításaink az előválasztás eredményeinek fényében:

1. A pártnélküli, eredetileg a Karácsony-féle Párbeszéd-frakcióba bejelentkezett, 20,4 százalékra érdemesült Márki-Zay Péteren kívül szinte minden más jelölt vesztese valamelyest a miniszterelnök-jelölti első fordulónak. A hardcore DK-sok ugyanis messze 40 százalék fölé várták Dobrev Klárát (34,8 lett belőle), Karácsony Gergely előzetesen legalább 30 százalékkal számolt (27,3-ra futotta), Jakab Péter sokáig biztosra vette, hogy harmadikként bejut a második körbe (ehhez a 14,1 százalékos teljesítmény kevésnek bizonyult), Fekete-Győr András pedig mindenképp el akarta kerülni, hogy „futottak még” billog kerüljön a homlokára (aztán a 3,4 százalékával mégis megkapta e pecsétet). Külön érdekesség, hogy Karácsony a körzetek hetedében – jellemzően a vidékiesebb területeken – mindössze a negyedik lett a kormányfőjelölti versenyben Dobrev, Jakab és Márki-Zay után, illetve a fővárosi kerületek többsége mellett csak Budakeszin, Szentendrén, Nyírbátorban és Ózdon tudott első lenni. A hagyományosan polgárinak mondott budai körzetekben viszont Dobrev egyenesen a harmadik helyre szorult – Karácsony és Márki-Zay mögé.

2. A 106 választókerületben végül 60 helyen győzött újgenerációs jelölt, az „óbaloldalnak” csak 46 körzet jutott. Ha az ellenzék számára meghódítható 66 választókerületet nézzük, ott 38-ban lettek „frisshús” típusú nyertesek és csak 28-ban DK-sok vagy ősszocialisták. Ebből a 28-ból 18 fő a Gyurcsány-párti, tehát

a kormányfői csatában majdnem 35 százalékot hozó Demokratikus Koalíció a valamennyire esélyes jelölti helyek mindössze 27 százalékát szerezte meg.

(Az „óbaloldal” valószínűleg még inkább visszaszorult volna, ha Erzsébetvárosban, Hajdú 1-ben (Debrecen) és Szabolcs 2-ben (Nyíregyháza) nem több újgenerációs jelölt megy szembe a DK-ssal vagy a régi MSZP-ssel.) Az ellenzék számára jövőre nyerhető 66 körzetből tehát 18-at szerzett meg a DK, de pontosan ennyit, 18-at szerzett a Jobbik, megint csak 18-at az MSZP-Párbeszéd. Ezen felül 9 Momentum- és 3 LMP-jelölt futott még be győzelemre esélyes helyen.

3. A választók bölcsessége határtalan: mind a lapunk által offshore-ügyben leleplezett Ráczné Földi Juditot (DK), mind a karlendítős Farkas Péter Barnabást (Jobbik) bukásra ítélték, így ők már nem jelenthetnek tehertételt az ellenzék számára 2022-ben.

×××

Az előválasztás győztesei

I. Ahol papírforma szerint győznie „illene” az ellenzéknek, hiszen 2018-ban is nyert (15 egyéni választókerület)

Budapest 1. (Budapest V. kerület); 
jelenlegi képviselő: Csárdi Antal (LMP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Böröcz Lászlót indítja;
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Csárdi Antal (LMP, MSZP–Párbeszéd, Jobbik, DK, ÚVNP) és Gelencsér Ferenc (Momentum, MMM),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Budapest 5. (Budapest VII. kerület); jelenlegi képviselő: Oláh Lajos (DK); a Fidesz–KDNP 2022-ben Bajkai Istvánt indíthatja;
– újgenerációs előválasztási indulók: Tompos Márton (Momentum) és Beleznay Zsuzsanna (Jobbik, LMP, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Oláh Lajos (DK, MSZP–Párbeszéd), aki a 2000-res években a – Leisztinger Tamás nagyvállalkozóig visszavezetett – szocialista tagbeléptetési botrányokkal szerzett ismertséget, majd környezetvédelmi, illetve közlekedési és energiaügyi államtitkárként is dolgozott

Budapest 7. (Budapest XIII. kerület); jelenlegi képviselő: Hiszékeny Dezső (MSZP); a Fidesz–KDNP 2022-ben valószínűleg Harrach Tamást indítja;
– újgenerációs előválasztási induló: Naszádos Zsófia (Momentum),
– az „óbaloldal” jelöltjei: az előválasztás győztese, Hiszékeny Dezső (MSZP–Párbeszéd, Jobbik, LMP, MMM), aki már 2010 előtt szocialista alpolgármester volt a XIII. kerületben és Keszthelyi Dorottya (DK), aki 2010 előtt a Miniszterelnöki Kabinetiroda munkatársa volt

Budapest 8. (Budapest XIV. kerület); jelenlegi képviselő: Tóth Csaba (MSZP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Borbély Ádámot indítja;
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Hadházy Ákos (Momentum, MMM),
– az „óbaloldal” viszalépett jelöltje: Tóth Csaba (MSZP–Párbeszéd, DK, Jobbik), aki a 2000-res években – Oláh Lajoshoz hasonlóan – az MSZP-s tagbeléptetési botrányok egyik kulcsfigurája volt

Budapest 9. (Budapest X. kerület); jelenlegi képviselő: Burány Sándor (Párbeszéd); a Fidesz–KDNP 2022-ben Pap Sándort indítja;
– újgenerációs előválasztási induló: Paróczai Anikó (Momentum, ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltjei: Burány Sándor (Párbeszéd–MSZP, LMP), aki 2002 után pénzügyi államtitkár, majd munkaügyi miniszter volt, majd a Miniszerelnöki Hivatal és a nemzeti fejlesztési tárca államtitkáraként folytatta, továbbá az előválasztás győztese, Arató Gergely (DK, Jobbik, MMM), aki 2010 előtt oktatási államtitkárként működött

Budapest 10. (Budapest III. kerület); jelenlegi képviselő: Szabó Tímea (Párbeszéd); a Fidesz–KDNP 2022-ben Bús Balázst indítja;
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Szabó Tímea (Párbeszéd–MSZP, DK, Jobbik, Momentum, LMP, MMM),
– más jelölt nem volt

Budapest 11. (Budapest IV. kerület); jelenlegi képviselő: Varju László (DK); a Fidesz–KDNP 2022-ben Wintermantel Zsoltot indítja;
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Varju László (DK, MSZP–Párbeszéd, Jobbik, Momentum, LMP, MMM), aki az egykori állampárti ifjúsági vagyon lebontásával szerzett „érdemeket”, majd 2010-ig nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár volt,
– más jelölt nem volt

Budapest 12. (Budapest XV. kerület); jelenlegi képviselő: Hajdu László (DK); a Fidesz–KDNP választókerületi elnöke Pintér Gábor;
– újgenerációs előválasztási induló: Palocsai Béla (Momentum, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Barkóczi Balázs (DK, MSZP–Párbeszéd, Jobbik, LMP), aki 2010 előtt az MSZP háttérintézményeként működő Generáció 2020 Egyesület elemzőjeként vétette észre magát

Budapest 15. (Budapest XVIII. kerület); jelenlegi képviselő: Kunhalmi Ágnes (MSZP); a Fidesz–KDNP választókerületi elnöke Lévai István Zoltán;
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: az előválasztás győztese, Kunhalmi Ágnes (MSZP–Párbeszéd, Jobbik, LMP, Momentum), aki 2002 után az agrártárcánál dolgozott koordinátor beosztásban, majd a Miniszterelnöki Kabinetiroda társadalompolitikai főosztályán lett titkárságvezető, továbbá Ferencz István (DK), aki 2010 előtt még SZDSZ-esként volt alpolgármester a XVIII. kerületben

Budapest 16. (Budapest XX. kerület); jelenlegi képviselő: Hiller István (MSZP); a Fidesz–KDNP választókerületi elnöke Földesi Gyula; a Fidesz–KDNP 2022-ben valószínűleg Buc Horváth Gabriellát indítja;
– újgenerációs előválasztási induló: Vidákovics László (ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Hiller István (MSZP–Párbeszéd, DK, Jobbik, LMP, Momentum), aki 2003-tól a nemzeti kulturális örökség minisztereként, majd oktatási és kulturális tárcavezetőként funkcionált

Budapest 17. (Budapest XXI. kerület); jelenlegi képviselő: Szabó Szabolcs (független); a Fidesz–KDNP 2022-ben valószínűleg Németh Szilárdot indítja;
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Szabó Szabolcs (Momentum, Jobbik, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Komjáthi Imre (MSZP–Párbeszéd, DK, LMP), a szocialisták „kalapácsos embere”, aki 2006-ban lépett be a pártba, majd tagja lett a fiatal baloldaliakat tömörítő Demokratikus Hálózat nevű szervezetnek

Budapest 18. (Budapest XXII. kerület); jelenlegi képviselő: Molnár Gyula (MSZP); a Fidesz–KDNP 2022-ben valószínűleg Németh Zsoltot indítja;
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Tóth Endre (Momentum, Jobbik, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Molnár Gyula (DK), akit a rendszerváltozás környékén a Baloldali Ifjúsági Társulás alelnökeként tartottak nyilván, majd 2002 és 2010 között szocialista polgármester volt a XI. kerüleben

Baranya megye 1. (Pécs); jelenlegi képviselő: Mellár Tamás (Párbeszéd); a Fidesz–KDNP 2022-ben valószínűleg Kővári Jánost indítja;
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Mellár Tamás (Párbeszéd–MSZP, Jobbik, LMP, MMM) és Nemes Balázs (Momentum, DK, ÚVNP),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Csongrád-Csanád megye 1. (Szeged); jelenlegi képviselő: Szabó Sándor (MSZP); a Fidesz–KDNP választókerületi elnöke Bartók Csaba;
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: az előválasztás győztese, Szabó Sándor (MSZP–Párbeszéd, LMP, Momentum, MMM), aki a szegedi önkormányzat polgármesteri kabinetvezetőjeként és 2007-től a szocialista párt kongresszusi küldöttjeként vállalt közéleti szerepet, továbbá Binszki József (DK, Jobbik)

Fejér megye 4. (székhely: Dunaújváros); jelenlegi képviselő: Kálló Gergely (Jobbik); a Fidesz–KDNP választókerületi elnöke Molnár Krisztián;
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Kálló Gergely (Jobbik, DK, MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM), továbbá Kovács Janka (Momentum)
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

II. Ahol akár győzhet is az ellenzék, mert 2018-ban 45 százalék alatti eredménnyel nyert a Fidesz-jelölt (23 egyéni választókerület)

Budapest 2. (Budapest XI. kerület); jelenlegi képviselő: Simicskó István (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Orosz Anna (Momentum, MSZP–Párbeszéd, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Gy. Németh Erzsébet (DK, Jobbik, LMP), aki 1984-től az úttörőmozgalomban dolgozott, majd a Baloldali Ifjúsági Társulás választási irodavezetője, 2002-ben az MSZP budapesti főpolgármester-jelöltje volt

Budapest 3. (Budapest XII. kerület); jelenlegi képviselő: Gulyás Gergely (Fidesz–KDNP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Fürjes Balázst indítja;
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Hajnal Miklós (Momentum, Jobbik, MSZP–Párbeszéd) és Visi Piroska (ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Komáromi Zoltán (DK, LMP)

Budapest 4. (Budapest II. kerület); jelenlegi képviselő: Varga Mihály (Fidesz–KDNP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Gór Csabát indítja;
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Tordai Bence (Párbeszéd–MSZP, Momentum, LMP),
– az „óbaloldal” jelöltje: Kálmán Olga (DK, Jobbik)

Budapest 6. (Budapest VIII. kerület); jelenlegi képviselő: Kocsis Máté (Fidesz–KDNP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Sára Botondot indítja;
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Jámbor András (Szikra Mozgalom, Párbeszéd–MSZP), továbbá Csordás Anett (Momentum, ÚVNP, MMM), Demeter Márta (Jobbik),
– az „óbaloldal” jelöltje: Manhalter Dániel (DK), aki 2005–2006-ban a miniszterelnöki kabinet tanácsadójaként dolgozott

Budapest 13. (Budapest XVI. kerület); jelenlegi képviselő: Szatmáry Kristóf (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Vajda Zoltán (MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM), aki mögé MMM-jelöltként állt be a többi párt, tehát nem tekintjük „óbaloldalinak”, Hollai Gábor (Momentum), Palotás János (ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje: Nemes Gábor (DK, Jobbik), aki a 2000-res évektől szakszervezeti csúcsvezetőként mutatkozott

Budapest 14. (Budapest XVII. kerület); jelenlegi képviselő: Dunai Mónika (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Szilágyi György (Jobbik, DK, Momentum, LMP, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Lukoczki Károly (MSZP–Párbeszéd), aki már 2006-ban szocialista színekben indult az önkormányzati választáson

Baranya megye 2. (Pécs); jelenlegi képviselő: Hoppál Péter (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Keresztes László Lóránt (LMP, MSZP–Párbeszéd, ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Szakács László (DK, Jobbik), aki már 2010 előtt is parlamenti képviselő volt MSZP-s kormánypárti színekben

Békés megye 1. (Békéscsaba); jelenlegi képviselő: Herczeg Tamás (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Stummer János (Jobbik, DK, Momentum, LMP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Miklós Attila (MSZP–Párbeszéd), aki már 2010 előtt is szocialista önkormányzati képviselő volt Békéscsabán

Békés megye 4. (Orosháza); jelenlegi képviselő: a vádlotti sorban lévő Simonka György (Fidesz–KDNP); a kormánypártok 2022-ben valószínűleg mást indítanak helyette;
– újgenerációs előválasztási induló: az előválasztás győztese, Szabó Ervin (Jobbik, DK, LMP, ÚVNP, MMM) és Szelényi Zoltán (MSZP–Párbeszéd), aki ugyan szocialista támogatással indul, de nincs „óbaloldali” pártmúltja,
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 1. (Miskolc); jelenlegi képviselő: Csöbör Katalin (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Szilágyi Szabolcs (Jobbik, DK, LMP, Momentum, ÚVNP, MMM) és Csabalik Zsuzsanna (független),
– az „óbaloldal” jelöltje: Simon Gábor (MSZP–Párbeszéd), aki 2002-től 2014-ig már volt szocialista parlamenti képviselő

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 2. (Miskolc); jelenlegi képviselő: Hubay György (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: az előválasztás győztese, Varga László (MSZP–Párbeszéd, Momentum, LMP), aki már 2010 előtt is szocialista parlamenti képviselő volt, továbbá Hegedűs Andrea (DK, Jobbik, MMM), aki 2010 előtt is aktív szocialista önkormányzati politikus volt Miskolcon, 1998-ban országgyűlési kampányfőnökséget is vállalt

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 4. (Kazincbarcika); jelenlegi képviselő: Demeter Zoltán (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Üveges Gábor (Jobbik, DK, LMP, ÚVNP, MMM), továbbá Hornyák Evelin (Momentum, MSZP–Párbeszéd), Koleszár István (független),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Csongrád-Csanád megye 2. (Szeged); jelenlegi képviselő: B. Nagy László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Mihálik Edvin (Momentum, MSZP–Párbeszéd), továbbá Tóth Péter (Jobbik, DK, LMP), Tóth Szabolcs (MMM),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Jász-Nagykun-Szolnok megye 1. (Szolnok); jelenlegi képviselő: Kállai Mária (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Kármán Irén (Momentum, MSZP–Párbeszéd), Tóth Áron (LMP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Sziráki Pál (DK, Jobbik, MMM), aki 2010 előtt az állami tulajdonú Jászkun Volán Zrt. vezérigazgatójaként funkcionált

Jász-Nagykun-Szolnok megye 4. (Törökszentmiklós); jelenlegi képviselő: Boldog István (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Csányi Tamás (Jobbik, DK, LMP, Momentum, MMM),
– más jelölt nem volt

Komárom-Esztergom megye 1. (Tatabánya); jelenlegi képviselő: Bencsik János (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: Gurmai Zita (MSZP–Párbeszéd, LMP, Momentum), aki 2010 előtt magyar és európai parlamenti képviselő is volt szocialista színekben, továbbá az előválasztás győztese, Konczer Erik (DK, Jobbik), aki 2003-ban lépett be az MSZP-be, majd a komáromi szervezet elnökségének tagja lett, illetve pártlistás aspiránsként a 2006-os parlamenti választásokon is szerepelt

Pest megye 1. (Érd); jelenlegi képviselő: Aradszki András (Fidesz–KDNP); ellenzéki
– újgenerációs előválasztási indulók: Ollero Marco (Momentum, MSZP–Párbeszéd), Tetlák Örs (LMP, ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Bősz Anett (DK, Jobbik, MMM)

Pest megye 2. (Budakeszi); jelenlegi képviselő: Csenger-Zalán Zsolt (Fidesz–KDNP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Menczer Tamást indítja;
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Szél Bernadett (Momentum, Jobbik, MSZP–Párbeszéd, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Hegyesi Beáta (DK)

Pest megye 5. (Dunakeszi); jelenlegi képviselő: Tuzson Bence (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Dorosz Dávid (Párbeszéd–MSZP, Jobbik, Momentum, LMP), továbbá Fekete László (ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje: Tonzor Péter (DK, MMM), a rendszerváltás idején MSZP-alapító volt, majd a fővárosi VI. kerületben a pártelnökség tagja

Pest megye 7. (Vecsés); jelenlegi képviselő: Szűcs Lajos (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Fricsovszky-Tóth Péter (Jobbik, DK, LMP, MMM) és Farag Alexandra (Momentum, MSZP–Párbeszéd),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Pest megye 8. (Szigetszentmiklós); jelenlegi képviselő: Bóna Zoltán (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Nagy János (Jobbik, MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Jószai Teodóra (DK, Momentum)

Somogy megye 1. (Kaposvár); jelenlegi képviselő: Gelencsér Attila (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Bereczki Dávid (Momentum), Horváth Ákos (Jobbik, LMP, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Varga István (DK, MSZP–Párbeszéd)

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 1. (Nyíregyháza); jelenlegi képviselő: Szabó Tünde (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Lengyel Máté (Jobbik, DK, MSZP–Párbeszéd, LMP, ÚVNP, MMM) és Csipkés József (Momentum),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

III. Ahol van matematikai esélye az ellenzéknek, mert 2018-ban 45 és 50 százalék közötti eredményt ért el a Fidesz-jelölt (21 egyéni választókerület)

Baranya megye 4. (Szigetvár); jelenlegi képviselő: Nagy Csaba (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Alpár György (Jobbik, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltjei: az előválasztás győztese, Szarkándi Lajosné (DK), továbbá Koltai Péter (MSZP–Párbeszéd), aki már 2010 előtt is szocialista politikus volt, pártlistás aspiránsként a 2006-os parlamenti választásokon is szerepelt

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 3. (Ózd); jelenlegi képviselő: Riz Gábor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Farkas Péter Barnabás (Jobbik, DK, Momentum, LMP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Kiss Sándor (MSZP–Párbeszéd), aki már 2010 előtt szocialista önkormányzati politikus volt Ózdon

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 5. (Sátoraljaújhely); jelenlegi képviselő: Hörcsik Richárd (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Erdei Sándor Zsolt (Jobbik, DK, LMP, MMM) és Berger Zsolt (Momentum, MSZP–Párbeszéd),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6. (Tiszaújváros); jelenlegi képviselő: Koncz Zsófia (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Jézsó Gábor (MSZP–Párbeszéd, DK, Momentum, MMM), akit nem tekintünk „óbaloldalinak”, mert 2010-ben még függetlenként indult az önkormányzati választásokon, csak később lett MSZP-s politikus, egyébként pedig a közelmúltig hittanárként dolgozott,
– más jelölt nem volt

Csongrád-Csanád megye 3. (Szentes); jelenlegi képviselő: Farkas Sándor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Szűcs Ildikó (Jobbik, DK, LMP) és Borsik Viktor (Momentum, MSZP–Párbeszéd), Mészáros Gábor (ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Fejér megye 1. (Székesfehérvár); jelenlegi képviselő: Vargha Tamás (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: Ráczné Földi Judit (DK, Jobbik), akit offshore ügyekkel hoztunk összefüggésbe, továbbá az előválasztás győztese, Márton Roland (MSZP–Párbeszéd, LMP), aki 2006-tól Fejér megyei képviselő volt, majd 2008-tól 12 éven át a szocialista párt székesfehérvári szervezetének elnöke

Győr-Moson-Sopron megye 1. (Győr); jelenlegi képviselő: Simon Róbert Balázs (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Rehó Tibor (Momentum, LMP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Jancsó Zita (DK, Jobbik), akiről 2002-ben szocialista politikusként írt a sajtó

Hajdú-Bihar megye 1. (Debrecen); jelenlegi képviselő: Kósa Lajos (Fidesz–KDNP);
újgenerációs előválasztási indulók: Pálinkás József (ÚVNP, Jobbik), Szabó Bence (Momentum, LMP), Illés-Rácz Mariann (Civil Fórum Debrecen),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Varga Zoltán (DK), aki 2010 előtt szocialista önkormányzati képviselőként működött Debrecenben

Hajdú-Bihar megye 2. (Debrecen); jelenlegi képviselő: Pósán László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Mándi László (Momentum, Jobbik, MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM) és Fülep Olivér (Civil Fórum Debrecen),
– az „óbaloldal” jelöltje: Vaszkó Imre (DK)

Hajdú-Bihar megye 6. (Hajdúböszörmény); jelenlegi képviselő: Tiba István (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Hegedüs Péter (Jobbik, MSZP–Párbeszéd, Momentum, LMP, MMM), továbbá Tömöri Zsolt Sándor (független),
– az „óbaloldal” jelöltje: Tóth József (DK), aki 2010-ig szocialista parlamenti képviselő volt, 2006-tól Polgár város polgármestere

Heves megye 1. (Eger); jelenlegi képviselő: Nyitrai Zsolt (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló nem volt, az alábbi momentumos jelölt 2010 előtt még a régi baloldalhoz tartozott,
– az „óbaloldal” jelöltje: az előválasztás győztese, Berecz Mátyás (DK, Jobbik, LMP), továbbá Jánosi Zoltán (Momentum, MSZP–Párbeszéd, ÚVNP), aki 2010 előtt két ciklusban MSZP–SZDSZ-es önkormányzati képviselőként szolgált Egerben

Heves megye 2. (Gyöngyös); jelenlegi képviselő: Horváth László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Dudás Róbert (Jobbik, DK, Momentum, LMP, ÚVNP, MMM),
– más jelölt nem volt

Komárom-Esztergom megye 2. (Esztergom); jelenlegi képviselő: Völner Pál (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Nunkovics Tibor (Jobbik, DK, LMP, MMM),
– más jelölt nem volt

Nógrád megye 1. (Salgótarján); jelenlegi képviselő: Becsó Károly (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Dömsödi Gábor (ÚVNP), Horváth Ferenc (Momentum, MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Godó Beatrix (DK, Jobbik),

Pest megye 3. (Szentendre); jelenlegi képviselő: Hadházy Sándor (Fidesz–KDNP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Vitályos Esztert indítja;
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Buzinkay György (Momentum, Párbeszéd–MSZP), továbbá Pál Gábor (Jobbik, DK, LMP, ÚVNP), Kóder György (MMM), Katona Andrea (független),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Pest megye 6. (Gödöllő); jelenlegi képviselő: Vécsey László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Hohn Krisztina (LMP, MSZP–Párbeszéd, Jobbik, MMM), továbbá Varga Zoltán (Momentum), Simon Erika (ÚVNP, DK),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 2. (Nyíregyháza); jelenlegi képviselő: Vinnai Győző (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Gyüre Csaba (Jobbik, LMP), Kiss Krisztián (ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Aranyos Gábor (MSZP–Párbeszéd, DK, Momentum), aki már 2010 előtt szocialista önkormányzati képviselő volt Nyíregyházán

Vas megye 1. (Szombathely); jelenlegi képviselő: Hende Csaba (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Ungár Péter (LMP, Jobbik, MSZP–Párbeszéd, Momentum), Kocka Tibor (ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Czeglédy Csaba (DK), aki a Rébusz Iskolaszövetkezet-botránnyal vált hírhedté, 2010 előtt pedig szocialista alpolgármester volt Szombathelyen

Veszprém megye 1. (Veszprém); jelenlegi képviselő: Ovádi Péter (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: az előválasztás győztese, Csonka Balázs (DK, Jobbik, LMP, MMM), továbbá Mesterházy Attila (MSZP–Párbeszéd), aki 2002 és 2006 között ifjúsági államtitkárként, később a szocialista párt frakcióvezetőjeként dolgozott

Veszprém megye 3. (Tapolca); jelenlegi képviselő: Fenyvesi Zoltán (Fidesz–KDNP); a Fidesz–KDNP 2022-ben Navracsics Tibort indítja;
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Rig Lajos (Jobbik, DK, LMP, ÚVNP, MMM),
– más jelölt nem volt

Zala megye 3. (Nagykanizsa); jelenlegi képviselő: Cseresnyés Péter (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Berta Krisztián (Jobbik, LMP, Momentum, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Horváth Jácint (DK, MSZP–Párbeszéd), akit 2007-től az állami hátterű Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezetőjeként jegyeztek

IV. Ahol nem tűnik esélyesnek az ellenzék, hisz’ 2018-ban a Fidesz-jelölt 50 és 53 százalék közötti eredményt ért el (20 egyéni választókerület)

Bács-Kiskun megye 2. (Kecskemét); jelenlegi képviselő: Zombor Gábor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Bodrozsán Alexandra (Momentum, DK, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Király József (MSZP–Párbeszéd, Jobbik, LMP), aki 2006-tól aktív a szocialisták kecskeméti szervezetében, később helyi pártelnök és önkormányzati politikus

Békés megye 2. (Békés); jelenlegi képviselő: Dankó Béla (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Gajdos Attila (MMM), Miskéri László (MSZP–Párbeszéd, Jobbik), aki korábban szakszervezeti vezetőként mutatkozott, de nem volt pártmunkás, ezért nem soroltuk a régi baloldalhoz,
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Kondé Gábor (DK), aki az 1990-es években szocialista polgármester volt Kondoroson

Békés megye 3. (Gyula); jelenlegi képviselő: Kovács József (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Mikóné Hirth Beáta (Momentum, Jobbik, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Leel-Őssy Gábor (DK, MSZP–Párbeszéd), aki 2010 előtt a szocialisták helyi elnökeként funkcionált

Csongrád-Csanád megye 4. (Hódmezővásárhely); jelenlegi képviselő: Lázár János (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Márki-Zay Péter (MMM, ÚVNP, Párbeszéd),
– az „óbaloldal” jelöltje: Mucsi Tamás (DK)

Fejér megye 3. (Bicske); jelenlegi képviselő: Tessely Zoltán (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: József András (Momentum), ifj. Bogdán János (MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Balázs Péter (DK, Jobbik, LMP, MSZP–Párbeszéd)

Hajdú-Bihar megye 5. (Hajdúszoboszló); jelenlegi képviselő: Bodó Sándor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Kiss László (Momentum, Jobbik, LMP, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Bangóné Borbély Ildikó (MSZP–Párbeszéd, DK), aki 2003-tól szocialista párttag, az ő családja szerepelt a külhoni magyarok állampolgársága elleni 2004-es MSZP-plakátokon, majd még 2010 előtt a nádudvari alapszervezet elnöke lett

Heves megye 3. (Hatvan); jelenlegi képviselő: Szabó Zsolt (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Lőcsei Lajos (Momentum, MMM), Varga Ferenc (ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Korózs Lajos (MSZP–Párbeszéd, DK), aki 2004 és 2010 között szociális államtitkári pozíciót viselt

Jász-Nagykun-Szolnok megye 2. (Jászberény); jelenlegi képviselő: Pócs János (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: Gedei József (DK, Momentum), aki 2010 előtt szocialista parlamenti képviselő és jászberényi polgármester volt, továbbá az előválasztás győztese, Kertész Ottó (MSZP–Párbeszéd, LMP, Jobbik), aki 2010 előtt az SZDSZ-ben politizált, alpolgármesterségig vitte Jászberényben

Komárom-Esztergom megye 3. (Komárom); jelenlegi képviselő: Czunyiné Bertalan Judit (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Nemes Andrea (MSZP–Párbeszéd, Momentum, MMM), aki nem tagja a szocialista pártnak, 2010 előtt nem volt politikai tényező, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé, továbbá Szanyi Gábor (Jobbik, DK, LMP, ÚVNP),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Pest megye 4. (Vác); jelenlegi képviselő: Rétvári Bence (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Inotay Gergely (Jobbik, LMP, MSZP–Párbeszéd, MMM), továbbá Juhász Béla (ÚVNP, Momentum, DK), Gyurcsik Ádám (független),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Pest megye 9. (Nagykáta); jelenlegi képviselő: Czerván György (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Schmuck Erzsébet (LMP, DK, Jobbik, MSZP–Párbeszéd, ÚVNP, MMM),
– más jelölt nem volt

Pest megye 10. (Monor); jelenlegi képviselő: Pogácsás Tibor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Gér Mihály (Párbeszéd–MSZP, Jobbik, Momentum, LMP),
– az „óbaloldal” jelöltje: Magdics Máté (DK)

Pest megye 11. (Dabas); jelenlegi képviselő: Pánczél Károly (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Andrejka Zombor (Momentum, MSZP–Párbeszéd, ÚVNP),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Jánosi-Lesi Ágota (DK, Jobbik), aki 2010-ig az oktatási tárcánál volt titkársági referens

Pest megye 12. (Cegléd); jelenlegi képviselő: Földi László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Zágráb Nándor (Jobbik, LMP, Momentum, DK, ÚVNP, MMM), valamint Sipos Mihály (független),
– az „óbaloldal” jelöltje: László Ferenc (MSZP–Párbeszéd), aki a 2002-től a szocialisták nagykőrösi elnöke, a Pest Megyei Közgyűlésnek is tagja volt

Somogy megye 2. (Barcs); jelenlegi képviselő: Szászfalvi László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Ander Balázs (Jobbik, Momentum, LMP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Remes Gábor (DK, MSZP–Párbeszéd)

Somogy megye 3. (Marcali); jelenlegi képviselő: Móring József Attila (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Steinmetz Ádám (Jobbik, MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM),
– más jelölt nem volt

Somogy megye 4. (Siófok); jelenlegi képviselő: Witzmann Mihály (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik, Párbeszéd–MSZP, LMP, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Kovács Miklós (DK), aki 2010 előtt az önkormányzati tárca turisztikai szakállamtitkára volt

Tolna megye 1. (Szekszárd); jelenlegi képviselő: Horváth István (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Bozsolik Róbert (Jobbik, DK, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Harangozó Tamás (MSZP–Párbeszéd, Momentum, LMP), akit már 2010 előtt a szocialista párt Tolna megyei elnökévé választottak, illetve a 2000-res években politikai tanácsadó is volt az ifjúsági és az igazságügyi tárcánál

Veszprém megye 2. (Balatonfüred); jelenlegi képviselő: Kontrát Károly (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Szecsődi Andrea (Momentum, Jobbik, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Benedek Szilveszter (DK, MSZP–Párbeszéd, LMP), aki a Momentumot hagyta ott Gyurcsány Ferenc pártjáért

Zala megye 1. (Zalaegerszeg); jelenlegi képviselő: Vigh László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Plesz Dóra (Momentum, Párbeszéd–MSZP), Benke Richárd (Jobbik), Paksy Zoltán (LMP), Föőr Gábor (MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Csidei Irén (DK), aki 2006-tól kilenc éven át volt a Zala Megyei Kórház főigazgatója

V. Ahol majdnem biztos a Fidesz-győzelem, hiszen a kormánypárti jelölt 2018-ban 53 százalék fölötti eredményt ért el (27 egyéni választókerület)

Bács-Kiskun megye 1. (Kecskemét); jelenlegi képviselő: Salacz László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Lejer Zoltán (Jobbik, LMP, MMM, MSZP–Párbeszéd),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Szőkéné Kopping Rita (DK, Momentum)

Bács-Kiskun megye 3. (Kalocsa); jelenlegi képviselő: Font Sándor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Kudron Nándor (Jobbik, LMP), Angeli Gabriella (MSZP–Párbeszéd), aki korábban független német kisebbségi képviselőként vett részt a kalocsai közéletben, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé,
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Magóné Tóth Gyöngyi (DK, Momentum, MMM), akit 2010 előtt, a volt SZDSZ-es kalocsai polgármester regnálása idején a Városi Közművelődési Intézmények igazgatójává neveztek ki

Bács-Kiskun megye 4. (Kiskunfélegyháza); jelenlegi képviselő: Lezsák Sándor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Kis-Szeniczey Kálmán (LMP, Jobbik, MSZP–Párbeszéd, Momentum, ÚVNP),
– más jelölt nem volt

Bács-Kiskun megye 5. (Kiskunhalas); jelenlegi képviselő: Bányai Gábor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Papp Dénes (Momentum, MSZP–Párbeszéd), Kovács Erika (független),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Horváth Roland Károly (DK, MMM), aki 2002 után a Fiatal Baloldal bajai elnökeként, majd a Bács-Kiskun megyei MSZP-szervezet alelnökeként mutatkozott

Bács-Kiskun megye 6. (Baja); jelenlegi képviselő: Zsigó Róbert (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Kiss László (Momentum, MSZP–Párbeszéd), továbbá Vass Antal (ÚVNP) és Preininger Rozália (Jobbik, LMP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: László Károly (DK)

Baranya megye 3. (Mohács); jelenlegi képviselő: Hargitai János (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Schwarcz-Kiefer Patrik (Jobbik, LMP, MMM, MSZP–Párbeszéd) és Frey Benjámin (Momentum, DK),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 7. (Mezőkövesd); jelenlegi képviselő: Tállai András (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló nem volt,
– az „óbaloldal” jelöltjei: Kormos Anna (MSZP–Párbeszéd, Momentum, MMM), aki 2008 óta aktív a szocialista pártban, továbbá az előválasztás győztese, Sermer Ádám (DK)

Fejér megye 2. (Székesfehérvár); jelenlegi képviselő: Törő Gábor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Fazakas Attila (Jobbik, DK, LMP, MSZP–Párbeszéd, MMM), But Sándor (ÚVNP, Momentum),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Fejér megye 5. (Sárbogárd); jelenlegi képviselő: Varga Gábor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Gottlóz Tibor (ÚVNP, MMM), Orosvári Zsolt (független),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Kertész Éva (DK, Jobbik, MSZP–Párbeszéd)

Győr-Moson-Sopron megye 2. (Győr); jelenlegi képviselő: Kara Ákos (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Balla Jenő (MMM), Németh Eszter (független),
– az „óbaloldal” jelöltjei: az előválasztás győztese, Gasztonyi László (DK, LMP), továbbá Juhász István (MSZP–Párbeszéd, Jobbik), aki a szocialista párt alapító tagja, majd 2000-ig szervezet győri irodavezetője volt

Győr-Moson-Sopron megye 3. (Csorna); jelenlegi képviselő: Gyopáros Alpár (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Orbán Krisztián (Momentum),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Kovácsné Varga Ildikó (MSZP–Párbeszéd, DK), aki 2002-től MSZP-s önkormányzati képviselő volt Csornán

Győr-Moson-Sopron megye 4. (Sopron); jelenlegi képviselő: Barcza Attila (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Brenner Koloman (Jobbik, Momentum, LMP, DK, ÚVNP, MMM) és Jakál Adrienn (Párbeszéd–MSZP),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Győr-Moson-Sopron megye 5. (Mosonmagyaróvár); jelenlegi képviselő: Nagy István (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Magyar Zoltán (Jobbik, LMP, MSZP–Párbeszéd, DK) és Balázs Endre (Momentum),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Hajdú-Bihar megye 3. (Debrecen); jelenlegi képviselő: Tasó László (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Salamon Gergő (Jobbik, LMP), Kosztin Mihály (Momentum, MMM), Szórádi Sándor (Párbeszéd–MSZP), Szabó Zsolt (Civil Fórum Debrecen),
– az „óbaloldal” jelöltje: Szörényi Károly (DK), aki 2010 előtt aktív SZDSZ-politikus volt Debrecenben

Hajdú-Bihar megye 4. (Berettyóújfalu); jelenlegi képviselő: Vitányi István (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Szántai László (Momentum, Jobbik, LMP), továbbá Bihary Judit (MSZP–Párbeszéd), akinek nincs érdemi pártmúltja, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé,
– az „óbaloldal” jelöltje: Szabó Patrik (DK)

Jász-Nagykun-Szolnok megye 3. (Karcag); jelenlegi képviselő: F. Kovács Sándor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Lukács László György (Jobbik, MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM), Kozma Dániel (Momentum),
– az „óbaloldal” jelöltje: Turó Vilmos (DK)

Nógrád megye 2. (Balassagyarmat); jelenlegi képviselő: Balla Mihály (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Gyenes Szilárd (Momentum, DK, Jobbik, MSZP–Párbeszéd, LMP, MMM),
– más jelölt nem volt

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 3. (Kisvárda); jelenlegi képviselő: Seszták Miklós (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Tóth Viktor (Jobbik, LMP, Momentum, MMM) és Sárosy Zoltán (MSZP–Párbeszéd), akinek nincs említést érdemlő pártmúltja, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé,
– a
z „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4. (Vásárosnamény); jelenlegi képviselő: Tilki Attila (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Bíróné Dienes Csilla (MSZP–Párbeszéd, Jobbik), aki 2010 előtt függetlenként mutatkozott, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé,
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Sápi Mónika (DK, Momentum, MMM)

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 5. (Mátészalka); jelenlegi képviselő: Kovács Sándor (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Földi István (Jobbik, LMP, Momentum, ÚVNP, MMM), továbbá Papp Ildikó (MSZP–Párbeszéd, DK), akinek nincs említést érdemlő pártmúltja, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé,
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 6. (Nyírbátor); jelenlegi képviselő: Simon Miklós (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Pradlik Milán (Momentum), Bélteki Béla (Jobbik, LMP, ÚVNP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltjei: Czirják Alexandra (DK), továbaz előválasztás győztese, Tóth Viktor (MSZP–Párbeszéd), aki sokáig Veres János volt szocialista pénzügyminiszter kampányfőnökeként működött

Tolna megye 2. (Dombóvár); jelenlegi képviselő: Potápi Árpád János (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási induló: Száraz Zoltán (Momentum, Jobbik, MSZP–Párbeszéd),
– az „óbaloldal” jelöltje, az előválasztás győztese: Szabó Loránd (DK, MMM), aki 2002 után szocialista támogatással volt dombóvári polgármester

Tolna megye 3. (Paks); jelenlegi képviselő: Süli János (Fidesz–KDNP); ellenzéki
– újgenerációs előválasztási induló, az előválasztás győztese: Bencze János (Jobbik, MSZP–Párbeszéd, Momentum, LMP, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: Tóth Attila Szilveszter (DK)

Vas megye 2. (Sárvár); jelenlegi képviselő: Ágh Péter (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Bányai-Németh Gábor (Momentum), továbbá az előválasztás győztese, Hencz Kornél (MSZP–Párbeszéd, Jobbik, LMP), akinek nincs említést érdemlő pártmúltja, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé,
– az „óbaloldal” jelöltje: Szilágyi Tamás (DK)

Vas megye 3. (Körmend); jelenlegi képviselő: V. Németh Zsolt (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Pleva Dániel (Momentum, DK, ÚVNP), továbbá az előválasztás győztese, Bana Tibor (MMM, LMP),
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje

Veszprém megye 4. (Pápa); jelenlegi képviselő: Kovács Zoltán (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: Süle Zsolt (Jobbik, LMP), Jádi István (Momentum, MMM),
– az „óbaloldal” jelöltje: az előválasztás győztese, Grőber Attila (MSZP–Párbeszéd, DK), aki a pápai szocialisták egyik legrégebbi motorosa, önkormányzati politikusa

Zala megye 2. (Keszthely); jelenlegi képviselő: Manninger Jenő (Fidesz–KDNP);
– újgenerációs előválasztási indulók: az előválasztás győztese, Elekes István (Momentum, Jobbik, LMP), Molnár Tibor (ÚVNP, MMM), Czuth Zoltán László (MSZP–Párbeszéd, DK), akinek nincs említést érdemlő pártmúltja 2010 előttről, ezért nem soroltuk a régi baloldaliak közé,
– az „óbaloldalnak” nem volt jelöltje


Nyitókép: Márki-Zay Péter, Dobrev Klára és Karácsony Gergely

Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Részletek >>>

Kategória: Nagytotál